Domates Domates Olalı Böyle İşkence Görmedi: Baharatlı Domates Reçeli Tarifi

Bir sürü meyve çeşidi varken domatesten reçel mi olur demeyin! Domates reçeli tahmin ettiğinizden daha lezzetlidir ve şeker oranı da fazla değildir. Karakteristik kırmızı rengi çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu gösterir. Ayrıca formunu korumak isteyenler için ideal bir reçeldir çünkü, diğer reçellere göre kalorisi bir hayli düşüktür. Haydi ona bir şans verin, seveceksiniz…

Print Recipe
Domates Domates Olalı Böyle İşkence Görmedi: Baharatlı Domates Reçeli Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 1,5 saat
Passive Time 10 kalori / 1 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 1,5 saat
Passive Time 10 kalori / 1 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Cherry domatesleri bol su ile yıkayın.
 2. Bademlerin kabuklarını soyun.
 3. Su ve toz şekeri derin bir tencereye boşaltın.
 4. Damla sakızını ilave ederek şekeri eriyene kadar karıştırın.
 5. Çubuk tarçın ve karanfilleri de ilave ettikten sonra tencereyi orta ateşte yanan ocağa alın. Bu malzemeleri koyu şerbet kıvamı alana kadar kaynatın.
 6. Kabukları soyulmuş bademleri ve domatesleri bütün olarak tencereye ilave edin ve 30 ila 40 dakika kadar kısık ateşte domatesler yumuşayıp patlayana kadar kaynatın.
 7. Limon kabuğunun sarı kısımlarını rendenin ince tarafında rendeleyin ve limonları ortadan ikiye kesip sularını sıkın.
 8. Kaynamakta olan ve kıvam alan reçele limon kabuğu rendesini ve limon suyunu ilave edip yavaşça karıştırın. Bu şekilde 10 ya da 15 dakika daha kaynatın ve reçelin altını kapatarak soğumaya bırakın.
Recipe Notes
 • Reçel kaynamaya başladığında üzerinde oluşan köpükleri alın. Böylelikle reçel güzel ve berrak bir renkte görünür. Aynı zamanda reçelin taşmasını da önlemiş olursunuz.
 • Reçel kaynarken mümkünse başından ayrılmayın. Böylelikle hem taşmasını önlemiş olursunuz hem de karıştırmadığınız zamanlarda dibinin tutmasını engellersiniz. Eğer dibi tutarsa reçelin tadı bozulur ve acılaşır.
 • Domatesin çekirdeklerini çıkarmanıza gerek yok. Çünkü çekirdekler reçelin içinde susam taneleri varmış gibi hoş bir görüntü verir.
 • Bademlerin kabuklarının soyulmasını kolaylaştırmak için bir süre sıcak suda bekletin. Bu sayede kabuklar yumuşayacaktır.
 • Reçeli daha uzun süre muhafaza edebilmek için cam kavanozları tercih edin. Ayrıca cam kavanozları kullanmadan önce büyükçe bir su dolu tencerede kaynatın. Bu sayede kavanozları dezenfekte ederek sonrasında oluşacak bakteri ve küf gelişimini önlersiniz.
 • Reçeli şekerlenmemesi için kuru bir kavanoza boşaltın. Servis ederken de kaşığın kuru ve temiz olmasına dikkat edin.

Sunum/Pişirme Önerisi

 • Domatesleri bütün bir şekilde reçel yapmak istemezseniz kabuklarını soyup doğrayabilir veya püre haline getirebilirsiniz.
 • Reçelin daha yoğun kıvamda olmasını isterseniz kaynama süresini 10 dakika daha uzatabilirsiniz.
 • Sert ve yeni yeni kızaran domateslerden seçerseniz pişirme esnasında dağılmalarını önlemiş olursunuz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!