Baldan Tatlı: Bal Kabağı Helvası Tarifi

Günlük yaşantımız değişir de helva tarifleri değişmez mi? Klasik helva tariflerinin yanına alternatif olarak bal kabağı helvası denemeye ne dersiniz? Bal kabağı, tatlısı ile klasikleşmiş olsa bile kendisiyle helva yapmak da mümkün. Emin olun, bu helvaya bayılacaksınız. Tarif içerik bakımından çok zengin, yapımı da oldukça basit ve pratik. Tarifi birebir uygulayarak ağzınıza layık bir helva elde etmeniz kaçınılmaz. İçerisinde bulunan gül suyu ise bal kabağına farklı bir aroma katacak. Deneyin ve görün!

Print Recipe
Baldan Tatlı: Bal Kabağı Helvası Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 30 dakika
Passive Time 5,62 kalori / gram
Kişi sayısı
Malzemeler
Üzeri için
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 30 dakika
Passive Time 5,62 kalori / gram
Kişi sayısı
Malzemeler
Üzeri için
Yapılışı
 1. Kakulelerin dışındaki yeşil kabuğu açın ve içindeki çekirdek gibi tohumları çıkarın.
 2. Kakule tohumlarını havanda biraz inceltin.
 3. Bal kabağının kabuklarını kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Bol suda bal kabağını yıkayın.
 4. Rendenin iri kısmıyla bal kabağını rendeleyin. Rendelediğiniz bal kabağını avuç içinizde iyice sıkıp suyunu salın. Bir kağıt havlu yardımıyla fazla suyunu alın.
 5. Bal kabağını yanmaz tabanlı yayvan bir tencere içerisine alıp kısık ateşte kavurun. Suyunu salan bal kabağına toz şeker, tarçın, süt ve kakule tohumlarını ekleyin.
 6. Arada karıştırarak orta ateşte karışımı kaynatın.
 7. Kaynadıktan sonra tencerenin kapağı açık olacak şekilde yüksek ateşte, helva sütü iyice çekene kadar pişirin. Ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin ki dibine tutmasın.
 8. Helva sütü çekip koyu bir kıvam alınca gül suyu ve yağı ekleyin. Yağ eriyene dek helvayı 1-2 dakika daha ocakta tutun.
 9. Yağ tamamen eriyip kıvamı koyulaştığında ocaktan alın ve kapağını kapatın. Üzerine bir örtü örterek yarım saat kadar demlenmeye bırakın.
 10. Kaju fıstığını veya bademi bir merdane yardımı ile poşet içerinde biraz kırıp helvanızın üzerine serpin. Helvayı sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Recipe Notes
 • Eğer helvanızı daha az şekerli yapmak isterseniz bir bardak şeker koyup tarçın miktarını artırabilirsiniz.
 • Helvanın kıvamını anlamak için, pişen helvadan bir parça alıp buzluğa atın. Hemen donarsa helvanız olmuş demektir. Eğer sulu kalmışsa biraz daha kaynatmanız gerekir.
 • Helvayı olgun ama sararmamış kabaktan yapmanız tavsiye edilir.
 • Bu helvanın olmazsa olmazı sade yağdır. Sade yağ, tereyağının düşük ısıda eritilip süzülmüş halidir ve en önemli özelliklerinden biri uzun süre oda sıcaklığında muhafaza edilebilir olmasıdır. Sade yağ bal kabağı helvasına kıvamını veren malzemedir. Sade yağı evinizde yapmak için; 3-4 yemek kaşığı tereyağını kısık ateşte eritin. Erittiğiniz yağı ince delikli süzgeç veya temiz bir tülbent yardımıyla süzün ve katılaşmasını bekleyin.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!