Ekşili Tatlılı: Salatalık Turşusu Tarifi

Bazen hiç olmadık anlarda buzdolabını açıp uzun süre yiyecek bir şeyler ararız. Böyle zamanlarda buzdolabından küçük bir kavanoz mini mini salatalık turşucukları bize gülümser. Hemen bir tane yemek için uzanırız. Sonra bir bakmışız hepsi bitmiş. Büyük bir özen ve emekle hazırlanan bu turşular çoğu zaman açlık anlarında kurtarıcımız olur. Aynı zamanda turşu o kadar sevilmiştir ki Türk filmlerinde bile esas konu olmuştur. Hatırlayın Saadet ve Kazım’ı. Turşu yüzünden neler neler yaşadılar. Hemen hazırlayın malzemelerinizi turşunuzu kurun, ardından da Neşeli Günler izleyerek turşunuzu kütürdetmeye başlayın.

Print Recipe
Ekşili Tatlılı: Salatalık Turşusu Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Passive Time 10 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dakika
Passive Time 10 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Suyu tencerenin içine koyup kaynatın ve üzerine kaya tuzu, sirke ve şekeri de ekleyin. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın ve ocaktan alarak soğumaya bırakın.
 2. Maydanozları ve salatalıkları güzelce yıkayıp süzülmesi için bekletin. Suyu süzüldükten sonra saplarını ve baş kısımlarını kesin.
 3. 3 kilogramlık bir kavanozun içine çiğ nohutları ve kabukları soyulmuş sarımsakları ekleyin. Salatalıkları üzerine güzelce çok bastırmadan yerleştirin.
 4. Salatalıkları dizerken aralarına da birkaç adet sarımsak ekleyin. Dizme işlemi bittikten sonra salatalıkları bastırın. Aralarında boşluk kalmamasına özen gösterin.
 5. Ilımış olan tuzlu su karışımını salatalıkların üzerine dökün. Kapağını kapatmadan önce birkaç dal maydanozu da ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın.
 6. Kapağı kapatılmış kavanozu ters çevirin. Bu şekilde bir gün boyunca bekletin.
 7. Kavanozu tekrar düz çevirip güneş görmeyen bir yere alın ve en az 15 gün bekletin. Bu bekleme süresinin ardından turşunuzu afiyetle yiyebilirsiniz.
Recipe Notes
 • Salatalıkları yıkayıp saplarını temizledikten sonra salatalıkları dizmeden önce birkaç yerinden iğne ile delerseniz turşu, suyu tam olarak çekecek, daha lezzetli ve daha çabuk olacaktır.
 • Eğer salatalık turşusu size çok tuzlu gelirse turşu suyu ekleyerek tuz oranını azaltabilirsiniz. Fakat turşu suyu sıcakta durursa bozulabilir. Bunun için turşuyu buzdolabında saklamak gerekir.
 • Turşu kurmadan önce seçeceğiniz kavanoz da çok önemlidir. Turşuyu cam kavanozda yapmak hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.
 • Sirke, tuz, şeker ve suyla elde edilen karışım kullanılmadan önce kaynatılıp, ılıdıktan sonra kullanılmalıdır. Bunun amacı turşunun daha kıtır kıtır olmasını sağlamaktır.
 • Tuz miktarını ayarlamak için taze yumurta kullanılabilir. Taze yumurtayı tuzlu suyun içine bırakın. Yumurtanın su üzerinde durması, tuzun turşu için yeterli olduğunu gösterir.
 • Turşunun sert ve ekşi olması için kaya tuzu ve elma sirkesi ilave edilmelidir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!