Ayvayı Yemenin En Güzel Hali: Ayva Tatlısı Tarifi

Ne zaman ayva tatlısından söz açılsa, kendimizi modern zamanların hızlı hazlarına nasıl da bu kadar kolay kaptırdığımızı düşünmeden edemiyoruz. Ne acelemiz var, nereye yetişmeye çalışıyoruz ki? Hayır, sanki zamanı artırabiliyor muyuz? Yani siz ayva tatlısı yapmayıp da bakkaldan gofret aldığınızda, artan zamanı ne yapıyorsunuz? Muhtemelen ne çok işiniz ve ne az zamanınız olduğuna hayıflanmak ve söylenmek için harcıyorsunuz onu da.

Ayva tatlısı bir meyvenin, hele de bazıları için “saman gibi” ya da “ne anlamsız bir şey” şeklinde nitelendirilen bir meyvenin erişebileceği en yüksek mertebe. Dünyanın en tatlı meyvesine bile nasip olmaz bu. Tıpkı bizim gibi bu topraklara aittir üstelik; hem ayva hem de tatlısı. Tadı bir tarafa rengiyle de bir efsane olan ayva tatlısı, şeker miktarını düşük tutarsanız, ceviz ve kaymaktan da feragat ederseniz, gayet güzel bir diyet tatlısı da olabilir. Neden olmasın?

Print Recipe
Ayvayı Yemenin En Güzel Hali: Ayva Tatlısı Tarifi
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 40 dakika
Passive Time 215 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 40 dakika
Passive Time 215 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
 1. Ne çekirdekleri ne de kabukları çöpe atmayacaksınız. Baştan söyleyelim de...
 2. Ayvaları yıkayın. 2'ye bölüp kabuklarını soyun, çekirdek yataklarını düzgünce çıkarın. Ortada minik bir havuzcuk oluşsun.
 3. Tatlıyı pişireceğiniz tencerenin dibine, kabuk, çekirdek, ayvadan artan ne varsa döşeyin.
 4. Toz şekerin küçük bir kısmını -2 tatlı kaşığı kadarını- kabukların üzerine serpiştirin. (Şeker miktarını kendi damak zevkinize göre artırabilirsiniz.)
 5. Ayvaları tenceredeki kabukların üzerine, bombeli kısımları yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Kalan toz şekeri ayvaların üzerine gezdirin.
 6. Ayvaların arasına tarçın ve karanfili koyun.
 7. Sadece ayvaların yarısına gelecek kadar su ekleyin, tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte pişirmeye başlayın. İlk 10 dakika içinde kontrol ederek ayvanın ne kadar sulu olduğunu, bunun ne kadarını salacağını anlayabilirsiniz. Gerekli görürseniz, azar azar su eklemeye devam edin.
 8. Su kaynamaya başladıktan sonraki 20-25. dakikada ayvaları ters çevirin. Bir bu kadar süre daha pişirmeye devam edin.
 9. Zarif bir şekilde yoklayarak piştiğinden emin olduğunuz ayvaları servis tabağına dizin. Tencerede kalan şerbeti, kabuk ve çekirdekleri süzerek, ayvaların üzerinde gezdirin. Ceviz ve kaymakla süsleyerek servis edin.
Recipe Notes
 • Sadece 2 taneyle yaptığımız için, hızlı davranabildik ve bizim ayvalarımız kararacak kadar açıkta kalmadılar. Fakat daha fazla ayvayla yapmanız gerektiğinde, kabuğunu soyduğunuz ayvaları limonlu suda bekleterek kararmalarına engel olabilirsiniz.
 • Ayva tatlısına o can alıcı rengini veren çekirdekleridir. Fakat bu her ayva için aynı sürede olmaz. Sabırlı olmalısınız.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!